čtvrtek 27. srpna 2015

Cez Tatry

Půlka srpna, týden dovolené. Původně jsme chtěli do Rumunska, ale bylo nutné to přehodnotit - z pěti/šesti dnů bychom dva strávili v autě a na hory měli jen tři.

A tak jsem jeli na Slovensko, do mojí pravlasti, do Tater. Nízkých. A rovnou na přechod! Já nikdy déle než na dvě noci nešla, tak jsem se trochu bála, co čekat - obzvlášť s tím převýšením, mýma pohorama stoletýma, bolavými koleny a levou kyčlí, ve které od Bílých Karpat při každém kroku podivně lupne. Ale je to výzva! A hory přece miluju a "své" Slovensko taky.

A tak jsme šli - Donovaly, první nocleh před hranicí parku, vyšli jsme totiž až večer. Druhý den až k útulně na Ďurkové, s boky nesnesitelně otlačenými od krosny. z Ďurkové brzo ráno přes nejvyšší vrcholy. Z Chabence první výhledy, kdy jsou nádherně vidět Vysoké Tatry, Chopok, Ďumbier a Kráľova Hola jako na dlani. Postupně přes nejvyšší vrcholy, 2042 m, jupí, až ke krizovém klesání na Čertovicu.
A pak krizový celý třetí den, Čertovica - Priehyba. Přes polomy se prodíráme houštím, které je místy i vyšší než já. Postupujeme pomalu. Co mělo trvat šest hodin, trvá devět. V sedle Priehyba usínám ještě za světla. Čtvrtý den se vše obrátilo - šlo se hezky, krásná Velká Vápenica a pak tři hodiny čekání na útulně Andrejcová, kdy hromy a blesky lítaly všude okolo (na nás spadlo pár kapek), jenže v horách nikdy nevíte, co bouřka udělá. Navečer konečně na Kráľově Holi. Spíme ve stanu kousek pod vysílačem, vstáváme 4.45 a seběhneme do Telgártu na první ranní vlak do BB.

Nakonec z toho mám nejkrásnější pocity. Byla jsem tam hodněkrát vysílená a bolely mě nohy (obzvlášť protože můj vibram drží jen silou vůle a je tenký jak podrážka balerín). Výhledy mi to vynahradily. Pocit po přechodu taky. A taky se cítím drsně, nebýt té bouře (a kdyby z Telgártu něco jelo), dáme to za čtyři dny - a to už je něco.

Mountains are calling and I must go, vždycky.

5 komentářů:

 1. Naše krásne Tatry! Je až hanba, že naposledy som tam bola tak dávno, že sa to ani nedá rátať! Dúfam, že na budúci rok to už napravím... Krásne fotky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybys věděla, jaká jsem já ostuda! Slovenských hor mám pochozených víc než našich, nebyla jsem ani v Krkonoších! Ale tak já to mám na SK blíž, to mě (snad) omlouvá :) A děkuji, od tebe to obzvlášť těší!

   Vymazat
 2. skvělé fotky :) já jsem v Tatrách byla v květnu a moc se nám tam všem líbilo, takže v září se tam zase chystáme :)

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. No to ani nechceš, já mám právě staré co potřebují náhradu, proto tak pátrám! :D

   Vymazat